Ko su poluintelektualci: Pojava koja čitav vijek dominira našim društvom!

U društvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uvjerenjem da traži samo svoje pravo koje mu je škola priznala, napisao je slavni Slobodan Jovanović

 

Slobodan Jovanović, jedan od najvećih balkanskih intelektualaca, pre skoro jednog vijeka napisao je ove riječi koje i dan danas jednako snažno oslikavaju suštinu života društva na našim prostorima.

Upoznajte “poluintelektualca”

“Uzimajući ga u njegovom najpotpunijem i najizrazitijem vidu, poluintelektualac je čovjek koji je uredno, pa možda, čak, i s vrlo dobrim uspjehom svršio školu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro ništa.

Bilo usled njegove urođene nesposobnosti ili zbog mana školskog sistema, nije dobio podstreka za duhovno samorazvijanje. On uopšte duhovne vrijednosti ne razumije i ne cijeni. Sve cijeni prema tome, koliko šta doprinosi uspjehu u životu, a uspjeh uzima u “čaršijskom” smislu, dakle sasvim materijalistički.
S ostalim duhovnim vrijednostima odbacuje i moralnu disciplinu, ali ne sasvim, jer prekršaji te discipline povlače krivičnu odgovornost. Ipak i u moralnom, kao i u kulturnom pogledu, on je u osnovi ostao primitivac. Neomekšan kulturom, a sa olabavljenom moralnom kočnicom ima sirove snage napretek. Školska diploma, kao ulaznica u krug inteligencije, dala mu je pretjerano visoko mišljenje o sebi samom.

U društvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uvjerenjem da traži samo svoje pravo koje mu je škola priznala. On potiskuje suparnike nemilosrdno kao da nisu živa bića nego materijalne prepone. On je dobar “laktaš” – izraz koji je prodro u opštu upotrebu jednovremeno s pojavom poluintelektualaca.

Pretpostavimo da se u njemu probudila politička ambicija i da je uspio postati ministar. Taj položaj mogao je da ugrabi samo kroz silno guranje i strmoglavu jagmu i zato će smatrati da je to sada nešto “njegovo”. Iz te svoje tekovine ili bolje reći plijena, gledaće da izvuče što više ličnog ćara. Biće “korupcionaš”, ali neće biti sasvim svjestan toga fakta, toliko će mu to izgledati prirodno i na svom mjestu. Jedan poluintelektualac, kad je čuo da se govori o njegovoj ostavci, rekao je:
“Ko je lud, da se odvaja od punog čanka?!”

Njemu je izgledalo nepojmljivo da se čovjek ne koristi ministarskim položajem, kao što bi bilo nepojmljivo da čovjek kraj punog čanka ostane gladan.
Politička ambicija jednog poluintelektualca zapravo i nije politička. Ona se sastoji samo u tome, da se čovek kroz politiku obogati i da na visokim položajima progospoduje. On ne zna ni za kakve više i opštije ciljeve. Tek kad poluintelektualac izbije na vrhunac političkog uspjeha, vidi se kako je on moralno zakržljao. Pored poluintelektualca koji je uspio, postoji i poluintelektualac koji nije uspio.

Već pravi intelektualac, nezaposlen ili zapostavljen, gotov je opozicionar. Poluintelektualac u takvom položaju tim je opasniji, što ne zna ni za kakve moralne obzire koji bi njegovo ogorčenje ublažavali. To nije bilo slučajno da su mnogi ozlojeđeni poluintelektualci otišli u komuniste.

Poluintelektualac je bolesna društvena pojava, koja je objelodanila dvije stvari:
1. Da je kulturni obrazac potrebna dopuna nacionalnog i političkog obrasca, što se naročito osjeća onda kada uticaj ta dva obrasca prestane da slabi;
2. Da škola koja se ograničava na davanje znanja, bez uporednog vaspitavanja karaktera, nije u stanju da spriječi pojavu takvog društvenog tipa kao što je poluintelektualac.”

 

 

Izrečene prve kazne za roditelje u BiH zbog nevakc... Protiv šest roditelja koji su odbili da vakcinišu svoju djecu, zdravstveni inspektori Republike Srpske podnijeli su zahtjeve za pokretanje prekršajnog...
Pretilost globalni problem koji sve više pogađa dj... Prema istraživanju Svjetske Zdravstvene organizacije (WHO) u BiH je oko 20 posto djece pretilo te je ta bolest postala veliki globalni problem koja je...
Frizeri iz BiH i Evrope u Banjoj Luci “ukrstili ma...  Na Otvorenom državnom prvenstvu frizera Bosne i Hercegovine u organizaciji Saveza frizera BiH i Udruženje frizera grada Banjaluka koje je se...
Samac u braku, Somun u pekari: Ovo su najluđa prez...  Zamislite situaciju u kojoj požar gasi vatrogasac koji se preziva Varnica, da vas liječi ljekar s prezimenom Stres ili da je u nekoj od sudn...
Mlada Bosanka na čelu istraživačkog tima National ...  Mlada genetičarka Adla Kahrić koordinirat će timom kojem će u fokusu biti analiza stanja i bolesti raža u Mediteranskom moru.Ova 24-godi...
ISTRAŽUJEMO Na šta troše NOVAC BOGATI građani Srps... Da u Srpskoj ima i onih kojima ništa nije skupo, potvrđuju primeri  građana koji, na primer, bez po muke pazare nekretnine ili automobile čija vrednos...
Posted in Društvo Tagged with: ,