OŠ „JOVAN CVIJIĆ“ BREZIČANI OBILJEŽILA DAN BORBE PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA – FOTO

os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (1)Povodom obilježavanja Dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, 24. februara, Osnovna škola „Jovan Cvijić“ iz Brezičana realizovala je niz radionica posvećenih ovom problemu.

-Vršnjačko nasilje je tema o kojoj se u javnosti u posljednje vrijeme sve više govori. Škola, kao mjesto gdje djeca organizovano zajedno provode najviše vremena u toku dana, treba da preuzme primarnu ulogu u prevenciji i zaštiti djece od nasilja – rekla je Olivera Brdar, direktorica ove škole.

Ona je dodala da se najbolji rezultati smogu postići ako se u školi njeguje atmosfera uvažavanja, razumijevanja i tolerancije, kao i da se samo su školi u kojoj vlada prijatna atmosfera, u kojoj su svi akteri zaštićeni i uvažavani, u kojoj se problemi rješavaju nenasilnim metodama, može spriječiti nasilništvo.

os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (2)-S obzirom na to da smatramo da je riječ o ozbiljnom problemu u školi se dosta pažnje posvećuje prevenciji vršnjačkog nasilja. Pored redovnih aktivnosti i druženja učenika, te praktičnog međusobnog uvažavanja koje traje već godinama, u našoj školi od 2014. godine zvanično se provodi projekat „Mirovno obrazovanje/prevencija i upravljanje konfliktom“ kroz sekciju Nansen vršnjačkih medijatora. Osim toga, važno je napomenuti da se ista tematika provodi i kroz Razvojni plan škole čiji je primarni cilj inteziviranje saradnje porodice i škole – potvrdila je Brdar.

Ona je dodala da se zbog toga radionički pristup ovom problemu provodi i sa učenicima i sa roditeljima učenika naše škole.

-Pomoć funkcionisanju ovog rada pruža i Nansen dijalog centar (NDC) Prijedor koji je obučio dio radnika škole za rad na prevenciji i upravljanju konfliktima, a oni su dalje svoja znanja putem stručnih predavanja i aktivnosti na Nastavničkom vijeću prenijeli na svoje kolege. Osim toga, NDC Prijedor je dao podršku realizaciji aktivnosti u vidu neophodne opreme (tabla piši-briši, fotoaparat, potrošni materijal) – istakla je direktorica OŠ „Jovan Cvijić“.

Nakon realizovanih radionica s ciljem nenasilne komunikacije i sprečavanja vršnjačkog nasilja prosvjetni radnici ove škole istakli su veliko zadovoljstvo učenika zbog organizovanja i učešća u radionicama koje su im donijele nova znanja i iskustva.

Oni su takođe istakli i uticaj radionica na pozitivnu promjenu stila ponašanja, stvaranje povoljnije klime i atmosfere u školi, te nepostojanje vršnjačkih sukoba.

Tekst i foto – OŠ „Jovan Cvijić“ Brezičani/Aleksandar Drakulić – www.prijedordanas.com

os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (3) os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (4) os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (5) os jovan cvijic-dan borbe protiv vrsnjackog nasilja (6)

UZ POMOĆ ŠKOLSKIH DRUGOVA STANIŠA PONOVO NA NOGAMA... Staniša Knežević iz Donje Dragotinje od rođenja ima problema sa stopalima. Prvi put je operisan kada je imao samo tri mjeseca. Međutim, odrastanje je ...
DAN NESTALIH I POGINULIH RS: SVIJEĆAMA ISPISANA PO... Paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca ispred centralnog spomen-obilježja borcima poginulim u odbrambeno-otadžbinskom ratu "Za krst časni", u Prijedo...
Posted in Društvo Tagged with: , , , ,